Przegląd prasy - 28.04.2021

Przegląd prasy - 28.04.2021


Bez zmian w uprawnieniach dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

Zapowiadane zwiększenie uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B, stanęło pod znakiem zapytania – informuje „Rzeczpospolita”.
Zgodnie z założeniami osoby kierujące pojazdami o napędzie alternatywnym (np. elektrycznym) mogłyby załadować auto do powiększonej dopuszczalnej masy całkowitej 4,25-tony, a nie jak obecnie do 3,5 tony. Warunkiem uzyskania takiej możliwości było posiadanie uprawnień kategorii B minimum dwa lata, a pojazd musiał być w pełni elektryczny lub wyposażony w ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, każde państwo członkowskie UE miało samodzielnie podjąć decyzję w zakresie wprowadzenia fakultatywnych regulacji. Wstępnie założone wytyczne miały zacząć obowiązywać już od 23 maja 2021 roku. To się zmieniło. Sugestie Ministerstwa Cyfryzacji spowodowały, że zrezygnowano ze sztywnej daty wprowadzenia nowych regulacji. Argumentowano to pandemią koronawirusa oraz obowiązkiem przystosowania systemu teleinformatycznego. W efekcie zmieniono koncepcję w świetle której zmiany miały zacząć obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia ustawy. Na to jednak również będziemy musieli poczekać. Kolejne wątpliwości skłoniły resort do wycofania się z tego zapisu.

Renault ogranicza prędkość swoich aut

Przyszłe modele aut Renault będą jeździć z prędkością maksymalnie 180 km/h - zapowiedział francuski koncern. Podobne rozwiązanie przyjeło Volvo. Renault będzie też montować komputery analizujące wykroczenia kierowców – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Wynika to m.in. z faktu, że nadmierna prędkość jest powodem jednej trzeciej wypadków drogowych.

Ekspansja sieci autkomisów AAA

Przyspieszenie ekspansji w Polsce zapowiada międzynarodowa sieć autokomisów AAA Auto - informuje „Rzeczpospolita”.
Pod koniec kwietnia uruchomiony zostanie jej nowy oddział z pełnym serwisem w Lublinie, który stopniowo będzie oferował do 300 samochodów. W maju rozpocznie działalność filia w Radomiu na terenie centrum handlowego M1, a latem, zaczną się przygotowania do powiększenia oddziału w Zabrzu z 250 do 450 samochodów wraz z budowa nowego obiektu.

Będą elektryczne auta Xiaomi

Chiński producent smartfonów ma zamiar wejść na rynek elektrycznych samochodów i jest gotowy zainwestować w ten biznes sporo pieniędzy – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Xiaomi chce zainwestować w ciągu najbliższych lat 10 mld dolarów w rozwój działu motoryzacyjnego, a pierwszym samochodem tej firmy ma być kamper. (oprac. ms)