Przegląd prasy - 22.12.2020
Cotygodniowy przegląd krajowej prasy

Przegląd prasy - 22.12.2020


Zaostrzone normy i kary

Już w styczniu 2021 roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d dotycząca spalin. Jak powiedział portalowi dziennik.pl Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) samochody emitujące ich nadmierną ilość i nie posiadające urządzeń monitorujących zużycie paliwa lub energii, nie będą dopuszczone do ruchu. Te same wymagania dla aut dostawczych zaczną obowiązywać rok później.

Nowy pojazd powinien zużywać średnio 4,1 litra benzyny lub 3,6 litra oleju napędowego na 100 km. Producenci niespełniający powyższej normy, będą płacić ogromne kary – 95 euro za każdy gram dwutlenku węgla ponad limit. Kary są naliczane od każdego sprzedanego samochodu.
Izera na manowcach
Izera na manowcach, czyli jak wyrzucić w błoto 5 mld zł – tak zatytuował swój komentarz do informacji o budowie w Jaworznie fabryki polskich samochodów elektrycznych o nazwie Izera Andrzej Kublik w „Gazecie Wyborczej”.
Zdaniem autora wyłożenie przez rząd tych pieniędzy na budowę nieistniejącego jeszcze polskiego auta na prąd brzmi jak gwiazdkowy prezent z kieszeni polskiego podatnika dla zagranicznych koncernów. Uważa on, że owa inwestycja jest niczym innym jak tylko mirażem, a pieniądze będą płyneły do zagranicznych koncernów, z których produktów – przynajmniej na początku – składać się będzie owe auto. Więcej w „Gazecie Wyborczej”.

Nowe punkty ładowania aut elektrycznych w Warszawie

Ponad 800 punktów ładowania samochodów elektrycznych przybędzie w Warszawie – informuje „Rzeczpospolita”.
Według portalu Wysokie Napięcie, na który powołuje się gazeta, niemal jedna czwarta ładowarek (228) ma stanąć w Śródmieściu, gdzie mieszka zaledwie 6 proc. mieszkańców. Z kolei na dwukrotnie większym Mokotowie pojawią się zaledwie 64 punkty ładowania. Dzielnicami z większą liczbą punktów będzie Praga Południe (90) i Wola (78). Z kolei najmniej będzie ich w Wawrze (18), w Wesołej oraz w Rembertowie (po 24).
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, w Polsce pod koniec września 2020 r. funkcjonowały 1282 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2445 punktów).
Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Wzrosną opłaty za parkowanie w stolicy

Od stycznia stołecznych kierowców czeka sporo zmian, gdyż wzrosną opłaty za parkowanie – informuje „Gazeta Wyborcza”.
I tak za od 4 stycznia 2021 r. za pierwszą godzine postoju kierowcy zapłacą 3,90 zł, za drugą - 4,60 zł, za trzecią - 5,50 zł, za czwartą i kolejne - 3,90 zł. Okres obowiązkowego wnoszenia opłaty zwiększono z godz. 18 do godz. 20, a wysokość mandatu za jej brak podwyższono do 250 zł – czytamy w gazecie.

Niebezpieczne polskie drogi

Ta statystyka jest przerażająca .W latach 2016-2019 na polskich drogach średnio zginęło 12 osób na miliard przejechanych kilometrów. To najwyższy wskaźnik zgonów w Europie – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
W Polsce i Chorwacji ryzyko śmierci za kierownicą jest czterokrotnie wyższe niż w Szwajcarii czy Szwecji. W najbezpieczniejszej w rankingu Norwegii, po przebyciu tej samej odległości średnio dochodzi tylko do dwóch wypadków śmiertelnych.
Więcej w „Gazecie Wyborczej”