Przegląd prasy - 04.03.2021
04.03.2021

Przegląd prasy - 04.03.2021


1,12 mln aut sfotografowały radary w 2020 r,

W ubiegłym roku średnio o 22 km/h przekraczali w Polsce kierowcy dozwoloną prędkość – wynika z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), które przytacza „Rzeczpospolita”. Takie przekroczenie karane jest mandatem w wysokości od od 100 do 200 zł oraz 4 punktami karnymi.
W sumie w ub. roku fotoradary zrobiły zdjęcia prawie 1,12 mln pojazdów. Rekordzistę wyłapał fotoradar w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim: kierowca samochodu na obszarze niezabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, jechał z prędkością 212 km/h.

Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa

Weszły w życie nowe unijne przepisy, które mają zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych. Tylko w 2018 roku około 25,1 tys. osób zginęło na drogach w UE, a 135 tys. zostało poważnie rannych.– informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zakładają one, że od 2022 roku wszystkie nowe modele pojazdów wprowadzone na rynek unijny będą wyposażane w zaawansowane systemy bezpieczeństwa.
Od maja 2022 roku systemy takie, jak inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych i rowerzystów czy instalacje umożliwiające zamontowanie alkomatu odcinającego zapłon, będą podstawowym wyposażeniem wszystkich nowych modeli aut. Modele już istniejące mają być wyposażane w systemy podobnego typu od maja 2024 roku.

Europa potrzebuje miliona ładowarek

Według szacunków stowarzyszenia europejskich producentów pojazdów ACEA, liczbę szybkich ładowarek na naszym kontynencie należy zwiększyć skokowo – już teraz przynajmniej czterokrotnie. W ciągu najbliższych trzech lat w Europie potrzebnych jest milion takich stacji – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Kolejne dwa miliony miałby się pojawić do roku 2029.
Decyzje w tej sprawie miałyby być podjęte na szczeblu unijnym. Okazją będzie nowelizacja unijnej dyrektywy dotyczącej infrastruktury dla paliw alternatywnych. ACEA wraz z brukselską organizacją Transport & Environment (T&E) i Europejską Organizacją Konsumentów (BEUC) zwróciły się do Komisji Europejskiej w sprawie ustanowienia dla państw członkowskich UE wiążących wskaźników dotyczących liczby ładowarek do osiągnięcia w latach 2021-2029. Miałoby to pozwolić na zbudowanie niezbędnej i przyjaznej użytkownikom aut elektrycznych infrastruktury w oparciu o szybkie ładowanie.

Honda ucieka z Rosji

Honda to trzeci znany koncern motoryzacyjny świata, który rezygnuje ze sprzedaży aut w Rosji – informuje „Gazeta Wyborcza”. Pierwszym był amerykański General Motors, który właśnie pozbył się zamkniętej pięć lat temu fabryki w Rosji.
W 2022 r. japoński koncern Honda przestanie sprzedawać swoje samochody osobowe w Rosji - ogłosiło rosyjskie przedstawicielstwo Hondy. Japoński koncern będzie w Rosji sprzedawać oficjalnie tylko motocykle i np. silniki do łodzi.

A-2 wśród najdroższych autostrad na świecie

W pierwszej dziesiątce najdroższych na świecie autostrad. znalazł się odcinek A2 Konin – Świecko - wynika z rankingu firmy analitycznej Budget Direct, a informuje o tym „Rzeczpospolita”.
Polska znalazła się na 6. miejscu krajów, w których jazda autostradami jest najbardziej kosztowna. Analitycy Budget Direct porównywali najdroższe odcinki o różnych długościach , bądź przejazd odcinkami specjalnymi, takimi jak alpejskie tunele znacząco skracające podróż, bądź mosty. Najwyższą cenę zapłacimy jadąc autostradą Turnpike w Pensylwanii. Tam przejazd 579 km kosztuje w przeliczeniu 93,24 euro. Na drugim miejscu jest wycieczka alpejską trasą widokową przez Hochalpen Grossglockner w Austrii (37,50 euro), za nią chorwacki odcinek Rijeka-Zagrzeb/Split (31,72 euro). (oprac. ms)