Przegląd prasy - 09.12. 2020
Tygodniowy przegląd prasy

Przegląd prasy - 09.12. 2020

Sygnalizujemy najważniejsze problemy związane  z branżą motoryzacyjną. Wkrótce do Czech bez winiet. Dlaczego małe tablice rejestracyjne nie przejdą przeglądu i najnowsze komentarze o kolejnych zmianach w przepisach...

Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy

Sprawdzić uprawnienia danego kierowcy można przez stronę rządową gov.pl. „Gazeta Wyborcza” pokazuje, jak znaleźć informacje nie tylko o kategoriach prawa jazdy danego kierowczy, ale też czy ma on zatrzymane prawo jazdy.
Każdy może przez internet sprawdzić uprawnienia kierowcy. W tym celu potrzebne jest imię i nazwisko kierowcy oraz seria i numer blankietu z prawa jazdy. Seria i numer blankietu zawiera siedem lub osiem znaków. Składa się z jednej lub dwóch liter oraz sześciu lub siedmiu cyfr (np. A1234567, AB123456, A123456). Dane te wystarczy wpisać w formularzu na stronie gov.pl by dotrzeć do interesujących informacji.
Szczegóły w „Gazecie Wyborczej”.

Koniec sprzedaży aut spalinowych?

Według dziennika „The Guardian” data wprowadzenia zakazu sprzedaży aut spalinowych w Wielkiej Brytanii ma być przyśpieszona o 10 lat z zakładanego dotąd 2040 r. - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”
Rządowi zależy, by odbicie po pandemii nakierować od razu na ścieżkę zielonej gospodarki. Ma to być droga do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Wielka Brytania podąża drogą wytyczoną przez inne rządy – europejskim liderem pozostaje Norwegia, która zapowiedziała, że sprzedaż tradycyjnych napędów zakończy już za pięć lat (w kwietniu już co 10. pojazd na tamtejszych drogach był w pełni elektryczny) - czytamy w gazecie.

Małe tablice nie przejdą przeglądu

Od 4 grudnia tego roku samochody, które mają małą tablicę, ale wnękę przystosowaną pod jej duży wariant, nie przejdą badania technicznego – informuje „Rzeczpospolita”.. Dotyczy to także aut, w których kierowcy nie chcą montować tablicy z przodu (znowu względy wizualne) i wożą ją na podszybiu albo wcale.
Przepis powinien zniwelować możliwość kombinowania z małymi tablicami, ale nie wyeliminuje go – przynajmniej nie od razu – czytamy w gazecie..

W Czechach bez autostradowych winiet

Ponieważ Czesi zrezygnowali z autostradowych naklejek, od początku 2021 roku abonament na jazdę autostradami będzie dostępny wyłącznie przez internet – informuje „Gazeta Wyborcza”.
W 2021 w momencie abonament roczny będzie działał przez 365 dni od momentu zakupu. Jeśli ktoś zechce kupić pozwolenie na przyszłą podróż, każdą z e-winiet będzie można zamówić z wyprzedzeniem do 90 dn za pośrednictwem internetowego sklepu edalnice.cz. Od 1 grudnia 2020 roku można tam kupować czasowe zezwolenia na jazdę czeskimi autostradami, które zaczną działać w wybranym dniu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku.
W przypadku braku dostępu do internetu, można skorzystać z z zakupu na stacji benzynowej EuroOil, czeskiej poczcie i w terminalu samoobsługowym zlokalizowanym przy wjeździe na autostradę.Trzeba tylko podać numer rejestracyjny pojazdu, do którego zostaną przydzielone uprawnienia na dany okres.