Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2021
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest nadmierna prędkość (Foto: policja.pl)
06.07.2021

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – wakacje 2021

Ruszyła 3. edycja projektu na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2021”. Na stronach Komendy Głównej Policji można śledzić na bieżąco aktualną sytuację na polskich drogach. Interaktywna mapa monitoruje miejsca wypadków i kolizji drogowych ze skutkiem śmiertelnych.


Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.
Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Policja.pl
Interaktywna mapa monitoruje miejsca wypadków i kolizji drogowych ze skutkiem śmiertelnych. Kliknij aby zobaczyć aktualną sytuację

Niestety, za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Wśród głównych przyczyn wypadków policjanci drogówki wymieniają: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe zachowanie wobec pieszego, brak odpowiedniej odległości między pojazdami, nadmierna prędkość, a także nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Bardzo niepokojącym źródłem wypadków jest także nietrzeźwość wśród kierowców. (oprac. ww)