Nową generację Mustanga zobaczymy w NASCAR w roku 2022
Mustang pojawił się NASCAR Cup Series w 2019 roku i wygrał 31 wyścigów w ciągu pierwszych dwóch sezonów
12.05.2021

Nową generację Mustanga zobaczymy w NASCAR w roku 2022

W przyszłym roku najchętniej kupowany samochód sportowy na świecie i wizytówka Forda – Mustang - teraz już nowej generacji, wystartuje w najpopularniejszych wyścigach samochodowych w USA NASCAR Cup Series. Samochód po raz pierwszy pojawi się na torze podczas wyścigu Daytona 500 w lutym 2022 roku.

Nowy Ford Mustang, rozwijany od dwóch lat, jest zupełnie inny od swojego poprzednika, bowiem został przeprojektowany od podstaw. W przeciwieństwie do poprzednich wersji, w których jedynie wygląd zewnętrzny był zauważalną zmianą, ten model został zbudowany z myślą o przyszłości. A to dzięki postępowi technologicznemu, takiemu jak napęd hybrydowy albo elektryczny, które w przyszłości mogą pojawić się również w NASCAR.

Ford Mustang
Nowy samochód wyścigowy Forda jest bliższym odzwierciedleniem seryjnego Mustanga, który od lat utrzymuje tytuł najlepiej sprzedającego się samochodu sportowego na świecie


- Ponieważ branża motoryzacyjna wciąż się zmienia, będziemy mogli nadążyć w świecie wyścigów za tymi zmianami, bez konieczności przeprowadzania całkowitej przebudowy lub przeprojektowywania samochodu. To jest coś, na co czekaliśmy i cieszymy się, że w końcu możemy pokazać efekt naszych prac - powiedział Mark Rushbrook, dyrektor globalny Ford Performance Motorsports.

Zmiany obejmują układ kierowniczy z przekładnią zębatkową, niezależne tylne zawieszenie i 18-calowe opony z kutymi aluminiowymi felgami. Całkowicie nowe nadwozie ma szerszą sylwetkę i jest wykonane z bardziej wytrzymałego materiału, co ma pozwolić na agresywniejszą jazdę. Całość mimo to bardzo przypomina seryjnego Mustanga.

Do dyspozycji będzie pięć biegów zamiast obecnych czterech, a z torów zniknie charakterystyczny odgłos odkręcania 5 nakrętek przy zmianie kół. Od 2022 roku koła będą bowiem przykręcane tylko jedną.

Ford Mustang
Mustang pojawił się NASCAR Cup Series w 2019 roku i wygrał 31 wyścigów w ciągu pierwszych dwóch sezonów. W ubiegłym roku było to 18 zwycięstw, które pomogły Fordowi zdobyć mistrzostwo wśród producentów


Mustang nowej generacji zadebiutuje w zawodach NASCAR Cup Series 20 lutego 2022 roku na torze Daytona International Speedway na 64. dorocznym wyścigu Daytona 500.
(oprac. ms)