Honda gotowa do autonomicznej jazdy
Limitowana Honda Legend Hybrid EX jest już dostępna w sprzedaży ale tylko na rynku japońskim
04.03.2021

Honda gotowa do autonomicznej jazdy

Honda wprowadza na rynek nowy system bezpieczeństwa – Honda SENSING Elite, który umożliwia w określonych warunkach drogowych na jazdę bez dotykania kierownicy.


Honda SENSING Elite bazuje na systemie Honda SENSING, który jest standardowym wyposażeniem modeli całej europejskiej gamy Hondy. Jedną z funkcji pakietu „Elite” jest zaawansowany system „Traffic Jam Pilot”, zakwalifikowany jako system automatyki 3 poziomu (warunkowa jazda automatyczna w ograniczonym obszarze), dla której Honda otrzymała homologację w Japonii. W praktyce oznacza to, że komputer pokładowy samochodu będzie mógł w określonych warunkach drogowych (drogi szybkiego ruchu, autostrady) przejąć sterowanie. W pozostałych okolicznościach gdy przetwarzana jest większa ilość danych kierowca nadal będzie zmuszony do prowadzenia auta.

Honda
Honda SENSING Elite posiada funkcję „Traffic Jam Pilot”, pierwszy system zautomatyzowanej jazdy poziomu 3 uznany przez japońskie władze

Przy opracowywaniu systemu położono nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność, w czym miało pomóc wykorzystanie symulacji, w których rozpatrywano łącznie około 10 milionów wzorców możliwych sytuacji. Przeprowadzono także jazdy testowe po drogach ekspresowych, na łącznym dystansie około 1,3 miliona kilometrów. Ponadto system skonstruowano w sposób redundantny, dublując krytyczne elementy i funkcje, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność w przypadku wystąpienia problemu z którymkolwiek z urządzeń.

Honda
Honda SENSING Elite bazuje na systemie Honda SENSING, który jest standardowym wyposażeniem modeli całej europejskiej gamy Hondy


Wyposażenie nadwozia, zaprojektowane wyłącznie dla nowego modelu Legend Hybrid EX, obejmuje niebieskie światła dodatkowe i niedostępną w innych modelach aluminiową kierownicę. Kilka czujników zabudowano, ukrywając jak najbardziej ich obecność, dzięki czemu nie zmieniły się linie flagowego sedana, które jednocześnie dyskretnie informują o tym, że jest to pojazd wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na jazdę autonomiczną.
Limitowana Honda Legend Hybrid EX jest już dostępna w sprzedaży ale tylko na rynku japońskim. (ww)