auto1
Drogi pod inteligentnym nadzorem
W budynku przy ul. Płaskowickiej w Warszawie będzie funkcjonować Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem (Foto: GDDKiA)
18.01.2022

Drogi pod inteligentnym nadzorem

Na drogach krajowych sukcesywnie wdrażane są technologie z obszaru Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS), które wykorzystują nowoczesne technologie informatyczne m.in. w zarządzaniu ruchem czy monitorowaniem warunków drogowych. Priorytetowym przedsięwzięciem GDDKiA w tym zakresie jest obecnie realizacja projektu: Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap I.


GDDKiA będzie kontynuować w 2022 roku prace związane z wykonaniem oprogramowania systemu centralnego. Krajowy System Zarządzania Ruchem wyposażony będzie w najnowocześniejsze urządzenia, pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. Pokaże też dane o czasach przejazdu na poszczególnych trasach, informacje o stanie nawierzchni, zajętości miejsc parkingowych, a także dane meteorologiczne.

GDDKIA
Montaż poszczególnych urządzeń z obszaru Inteligentnych Systemów Transportowych (Foto: GDDKiA)


System umożliwi monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w Polsce i pozwoli na bieżące przekazywanie istotnych komunikatów kierowcom w sposób jednolity.

Łączna długość sieci drogowej objętej tym projektem wynosi ok. 1100 km, co stanowi ok. 28 proc. długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Dofinansowanie wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Jest to obecnie największy projekt ITS tego typu realizowany w Europie.

GDDKiA
Sala operatorów w Krajowym Centrum Zarządzania Ruchem (Foto: GDDKiA)

KSZRD obsługiwany będzie przez Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem w Warszawie, przy ścisłej współpracy z Regionalnymi Centrami Zarządzania Ruchem w Strykowie (k. Łodzi), Widawie (k. Wrocławia), Dworku (k. Gdańska) i Kończycach (k. Katowic). W związku z realizacją projektu powstaje „serce” Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym, czyli system centralny. Jest to rozwiązanie teleinformatyczne, które docelowo zapewni obsługę wszystkich rozwiązań ITS na drogach krajowych. (ww)