Bosch uruchomił masową produkcję chipów z węglika krzemu
Chipy z węglika krzemu zapewniają, że kierowcy mogą jechać znacznie dalej na jednym ładowaniu akumulatora
03.12.2021

Bosch uruchomił masową produkcję chipów z węglika krzemu

Po kilku latach prac badawczych Bosch rozpoczyna masową produkcję półprzewodników mocy z węglika krzemu (SiC). W ten sposób zapewni dostawy chipów SiC dla producentów samochodów na całym świecie. W przyszłości coraz więcej pojazdów będzie wyposażonych w ten ważny komponent elektroniki samochodowej dużej mocy.



Bosch opracował własne, wysoce zaawansowane procesy produkcyjne, których używa do produkcji specjalnych półprzewodników od początku 2021 roku – początkowo kierowane jako próbki do sprawdzenia u potencjalnych klientów.

Bosch
Półprzewodniki firmy Bosch


- W przyszłości Bosch zamierza zwiększyć moce produkcyjne półprzewodników mocy SiC do wielkości rzędu setek milionów sztuk. Mając to na uwadze, firma rozpoczęła już rozbudowę pomieszczeń czystych w swoim zakładzie w Reutlingen. Równolegle trwają również prace nad drugą generacją chipów SiC, która będzie jeszcze wydajniejsza i powinna być gotowa do masowej produkcji od 2022 roku - mówi Harald Kroeger, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

Półprzewodniki mocy z węglika krzemu zapewniają szczególnie efektywne wykorzystanie energii. Zalety tego materiału wysuwają się na pierwszy plan w zastosowaniach energochłonnych, takich jak elektromobilność. W energoelektronice pojazdów elektrycznych chipy z węglika krzemu zapewniają, że kierowcy mogą jechać znacznie dalej na jednym ładowaniu akumulatora. Przeprowadzone testy wskazują, że jest to średnio około 6 procent dalej niż w przypadku ich odpowiedników z czystego krzemu. (ww)