Bez dokumentów przy sobie
Podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą uprawnienia kierującego w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK)
05.12.2020

Bez dokumentów przy sobie


Od 5 grudnia nie dostaniemy mandatu za brak przy sobie dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz prawa jazdy. Wszystkie informacje są już dostępne cyfrowo w aplikacji mObywatel.

Nie musimy posiadać dokumentów przy sobie, ale należy mieć uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ważne badania techniczne i polisę OC. W aplikacji mObywatel każdy kierowca znajdzie m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli informację -przypomnienie.

W aplikacji mPojazd znajdziemy także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. W praktyce oznacza to, że podczas kontroli drogowej policjanci sprawdzą uprawnienia kierującego w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Informacje o zatrzymanych prawach jazdy także znajdują się w CEK.

Wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawia się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych. W sytuacji gdy dojdzie do kolizji bądź wypadku a nie będziemy mieli dostępu do Internetu warto wcześniej w telefonie zachować zdjęcia swoich dokumentów (prawo jazdy, dowód osobisty i polisa ubezpieczeniowa).


Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.


Skąd taka decyzja. To efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Dzięki temu dokładnie od 5 grudnia 2020 r. ruszając w trasę nie będziemy musieli stresować się tym, że prawo jazdy zostało na szafce w korytarzu lub innym miejscu.(ww)